UHHL

Wednesday, 22 May 2013

RPH MAKRO ( Bahasa Malaysia )


Rancangan Pengajaran  Harian


Nama kelas                 :           Prasekolah Sepang
Bil.murid                      :           25 orang
Umur                           :           6 tahun
Tarikh                          :           8.5.2013
Masa                           :           9.00 pagi – 9.40 pagi
Tunjang                       :           Komunikasi ( Bahasa Malaysia )
Tema                           :           Kenderaan
Sub tema                    :           Kenderaan darat
Focus MI                     :           Kecerdesan Bahasa , Kreativiti & Estatika ( muzik ) dan fizikal
Kemahiran Berfikir      :           Mengenal pasti dan mengecam jenis – jenis kenderaan darat.
Hasil Pembelajaran     :           BM 2.1.4 Berinteraksi secara sopan dan bertatasusila.

Objektif
Di akhir pembelajaran, murid akan dapat:-
1.          Mengenal jenis – jenis kenderaan di darat.
2.                                                                  Menamakan jenis – jenis kenderaan darat dengan betul.
3.                                                                  Mengecam rupa bentuk kenderaan darat.

Focus utama   :-         
BM 2.1.4 Berinteraksi secara sopan dan bertatasusila.
BM 2.1.7 Menamakan objek di persekitaran.

Focus sampingan ( kesepaduan )
BM 1.1.9  Membezakan jenis bunyi yang ada di persekitaran.
KTI 2.1.8 Menyanyi lagu dengan iringan muzik.

Pengetahuan sedia ada :-
1.        Murid – murid pernah melihat kenderaan darat.
2.        Murid – murid menggunakan kenderaan darat.

Nilai :-
1.          Bersopan – santun
2.          Bekerjasama

ABM :-
  • Kad gambar
  • Kad perkataan
  • Video lagu
  • Lembaran kerja









Langkah & Masa

Isi pelajaran

Aktiviti P & P

Catatan  /  Bahan

Set Induksi
( 5 minit )
ü  Bersoal jawab
ü  Memperkenalkan tema yang akan dipelajari iaitu kenderaan di darat.
Ø  Guru meminta beberapa murid ke hadapan kelas.
Ø  Seorang murid akan ditutup mata dengan kain hitam.
Ø  Murid akan cari benda dalam kotak yang dibawah oleh guru.
Ø  Guru menanyakan apakah benda itu ?
Ø  Guru bersoal jawab dengan murid – murid tentang tema iaitu kenderaan di darat.
Bahan
Kad gambar


KBKK
Menjana Idea


MI
Kecerdasan
linguistic


Langkah 1
( 10 minit )
ü  Memadankan kad gambar kenderaan darat dengan perkataan yang betul.
ü  Mengeja nama kenderaan darat dengan betul.
Ø  Guru menanyakan kad gambar kenderaan dan meminta murid – murid menamakan kenderaan tersebut satu persatu, kemudian melekatkan gambar tersebut di papan hitam.
Ø  Guru kemudian menunjukan kad perkataan nama kenderaan darat secara rawak dan mula membaca nama pada kad perkatan tersebut.
Ø  Guru meminta murid – murid membaca nama pada kad tersebut dengan bimbingan guru. Setelah membaca guru meminta salah seorang murid untuk melekatkan kad perkataan tersebut pada kad gambar kenderaan yang betul.

Bahan
Kad gambar
Kad perkataan



KBKK
Menjana Idea Mengecam
Mengenal pasti




MI
Kecerdasan
linguistik
Langkah 2
( 10 minit )
ü  Permainan meneka bunyi kenderaan darat.
Ø  Guru memperdengarkan bunyi kenderaan darat, murid – murid secara rawak dan meminta murid – murid mengecam bunyi kenderaan tersebut.
Ø  Guru member hadiah kepada murid yang terlibat dalam permainan ini.
Bahan
Audio bunyi
kenderaan

KBBK
Mengecam

MI
Kecerdasan
linguistic


Langkah 3
( 10 minit )

ü  Membuat latihan

Ø  Guru menunjukkan kepada murid – murid bagaimana nak membuat latihan tersebut iaitu dengan menulis nama kenderaan dengan gambar yang betul dalam 3 garis.
Ø  Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid – murid dan meminta murid membuat latihan tersebut dengan betul.
Ø  Setelah selesai guru akan mengumpul latihan dan membuat penilaian.
Ø  Guru menilai hasil kerja murid dan member pujian kepada murid di atas hasil kertas mereka.

Bahan
Lembaran kerja


KBKK
Mengecam Mengenal pasti


MI
Kecerdasan
linguistic



Kecerdasan
kognitif

Penutup
( 5 minit )

ü  Aktiviti nyanyian

Ø  Guru memainkan lagu
“ Bapaku pulang ”.
Ø  Murid – murid bersama guru menyanyikan lagu dengan mengikut irama muzik dengan betul mengikut iringan muzik.
Ø  Murid – murid akan menyanyikan lagu dan membuat pergerakan yang betul.

Bahan
Video lagu
“Bapaku pulang”



MI
Kecerdasan
linguisti
Kecerdasan
muzik
Kecerdasan
kenestik
Kecerdasan
Bahasa